LiveZilla Live Help
ورود اولین داروی خوراکی ام اس به بازار | انجمن مولتیپل اسکلروزیس استان مرکزی

ورود اولین داروی خوراکی ام اس به بازار

فینگو لیمود، نخستین داروی خوراکی در کنترل بیماری ام اس با نام تجاری فینگولید ۵ / ۰ میلی گرم در مراسمی در شرکت داروسازی اسوه و با حضور معاون غذا و داروی وزیر بهداشت ،به طور رسمی وارد بازار شد.

ام اس

به گزارش واحد مرکزی خبر، فینگولیمود، نخستین داروی خوراکی و جدیدترین داروی مؤثردرکنترل ام اس است که مصرف آن یک بار در روز توصیه شده ، به شکل کپسول های ۵ / ۰میلی گرم است و کاهش چشمگیر در پیشرفت ناتوانی جسمی در بیماران مبتلا به ام اس از ویژگی های مؤثر این داروی خوراکی است.

سرعت برابر ایران با دنیا در تولید داروهای جدید ام اس

معاون غذا و داروی وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: داروهای نسل جدیدتر خوراکی برای بیماران ام اس که در دنیا تولید شده با سرعتی برابر در کشور کار و تولید می شود.

دکتر رسول دیناروند در مراسم بهره برداری رسمی از نخستین داروی خوراکی ام اس (فینگولیمد) افزود: فکر می کنم در جمهوری اسلامی ایران سرمایه گذاری های خوبی برای کنترل و درمان بیماری های خاص و صعب العلاج صورت گرفته است زیرا اگر قرار بود ۶۳ هزار بیمار ام اس ایرانی داروی خارجی مصرف کنند هزینه ۵۰۰ میلیون دلاری برای کشور در پی داشت و امکان آن برای بیماران و وزارت بهداشت و درمان میسر نبود.

وی اضافه کرد: داروهای کنترل ام اس هم به شکل اینترفرون و هم به شکل خوراکی در ایران وجود دارد که حق انتخاب را برای بیمار باقی گذاشته است.

دکتر دیناروند گفت: ماده اولیه و موثر فینگولیمد، نخستین داروی خوراکی ام اس در داخل کشور تولید می شود البته آغاز کار این طرح به هشت سال پیش برمی گردد که ماده موثر آن ، سنتز ، فرمولاسیون و مراحل ثبت آن انجام و دو سال اخیر نیز مطالعه بالینی آن صورت گرفت که امروز شاهدیم نتیجه مطالعات استادان و متخصصان ایرانی و موفقیت و اثربخشی این طرح بدون عوارض اعلام می شود که به نظر من دروازه جدیدی برای بیماران ام اس است.

دیناروند گفت: تیم اجرای طرح می توانست بدون مطالعه بالینی دارو را وارد بازار کند اما سرمایه گذاری کردند تا خیال بیماران ام اس و جامعه پزشکی با مطالعه بالینی آنها راحت شود که از این بابت از آنها و شرکت تولید کننده ماده اولیه داروی فینگولیمد تشکر می کنم.

وی افزود:‌ از دارویی حرف نمی زنیم که در آینده وارد بازار می شود بلکه این دارو هم اکنون در داروخانه های منتخب وجود دارد و تحت پوشش بیمه است ، این دارو به تعداد کافی تولید شده و مشکل دسترسی به آن نداریم.

تائید سلامت و موثر بودن داروی خوراکی ام‌اس ساخت ایران

رئیس انجمن متخصصان مغز و اعصاب گفت: از ۲۰ ماه پیش که استفاده از داروی خوراکی ام اس به نام فینگولیمود در مراحل مطالعاتی شروع شده عوارض سنگینی گزارش نشده و سلامت و موثر بودن این دارو تأیید شده است.

حسین پاکدامن در مراسم بهره برداری رسمی از داروی خوراکی فینگولیمود در کنترل بیماری ام اس افزود: فکر می‌کنم این دارو جایگاه زیادی خواهد داشت و از نظر مالی به مسئولان وزارت بهداشت که دغدغه مالی بیماران را دارند کمک بسیار زیادی خواهد کرد و موجب جلوگیری از تحمیل هزینه سنگین به بیماران می شود.

وی گفت: در ماه برای هر مریض استفاده از این دارو ۱۳۰ هزار تومان هزینه دارد که ۲۰ درصد هزینه برای تأمین داروهای مشابه تزریقی است.

پاکدامن با اشاره به این که بیماری ام اس جوانان را در اوج فعالیت فکری و ذهنی مبتلا می‌کند افزود: تا امسال این بیماری غیر قابل درمان بود، اما با کار تحقیقاتی انجام شده تقسیم بندی این بیماری از غیر قابل درمان به حدود درمان پذیر تغییر پیدا کرد.

وی گفت: حدود ۲۰ ماه پیش که داروی خوراکی ام اس ساخته شد تحول عظیمی در درمان بیماران مبتلا به ام اس شکل گرفت و در این مدت عوارض سنگینی از مصرف این داروها گزارش نشده است.

داروی خوراکی ام اس دارای قدرت رقابت با مشابه خارجی

مدیرعامل شرکت تولید کننده نخستین داروی خوراکی ام اس در ایران گفت: این شرکت سعی کرد به جای رونمایی از این دارو در دو سال قبل ، مطالعات بالینی آنرا انجام دهد و سپس آن را روانه بازار کند.

دکتر عبدی زاده در مراسم بهره برداری رسمی از داری فینگو لیمود ؛ نخستین داروی خوراکی ام اس در ایران، که با حضور معاون غذا و داروی وزارت بهداشت ، درمان و آ‌موزش پزشکی در محل این شرکت برگزار شد افزود: این دارو هم اکنون تحت کنترل در بازار توزیع می شود و در اختیار بیماران مبتلا به ام اس قرار گرفته است .

وی اضافه کرد : ویژگی این دارو این است که بیمه آن را تحت پوشش ۹۰ درصدی خود قرار داده است یعنی بیماران برای دریافت این دارو تنها ۱۰ درصد بهای آنرا می پردازند.

مدیرعامل شرکت داروسازی اسوه افزود: صرفه جویی ارزی بسیار زیاد در تولید داروی فینگو لیمود موجب شد که این دارو۱۷ درصد قیمت برند وارداتی باشد.

دکتر عبدی زاده گفت: فینگو لیمود نخستین ژنریک خوراکی ایرانی است که وارد بازار شده است.

مدیرعامل شرکت داروسازی اسوه افزود : این دارو دارای قدرت رقابت با مشابه خارجی و برای این کار عوامل تولیدی سنتزی و مجموعه تیم پزشکی دست به دست هم داده اند تا محصول با کیفیت و توانمندی بالا وارد بازار و سلامت مجموعه بیماران ام اس محقق شود.

تاکنون داروی درمان ام اس به صورت تزریقی در کشور در اختیار بیماران مبتلا به این بیماری قرار می گرفت.